top of page

מי אמר אני ולא קיבל? עידוד אקטיביות בקרב ילדים גם בדור המסכים!

עודכן: 15 בפבר׳ 2021

העולם המודרני של היום טומן בחובו שינויים מרחיקי לכת בכלל תחומי החיים, ההתפתחות הטכנולוגית הובילה לתמורות רבות בתחומי הכלכלה, החברה, המסחר, התקשורת, הרפואה והתרבות ועוד. לצד תמורות אלה, ניתן לראות גם אתגרים ומצבים חדשים, פחות חיוביים, הדורשים חשיבה נוספת כיצד להתמודד ולמזער נזקים שנוצרו. לדוגמה, אנשים הפכו להיות פחות פעלתניים, דבר שהיווה קרקע פורייה למגפה של העולם המודרני "תופעת השמנת היתר".צורך נוסף שנותר ללא מענה הולם הוא שעות הפנאי. בעבר היו מפגשים חברתיים אחר הצהריים הכוללים משחקי חברה, משחקים בחצר ובגינה, אלה הוחלפו בצפייה במסכים. מחקר נוסף מראה כי הבילוי המשפחתי בבתים רבים כולל צפייה משותפת בתכניות טלוויזיה. מחקרים רבים בתחום מסבירים כי מפגשים אלה תורמים להתפתחות הילדים, יצירת כישורים חדשים, יצירת קשרים חברתיים, פעילויות הפנאי אף מועילות בהתפתחות מיומנויות אשר ישפיעו על הילד בעתיד, כבוגר- לדוגמה תחרותיות, שיתוף פעולה, יצירתיות וכדומה.

תופעת השמנת היתר - תופעה זאת נחקרת באינטנסיביות רבה ברחבי העולם ויש חוקרים, כגון אירוינג פיליפסון (כללכן בכיר באוניברסיטת שיקאגו) הרואים בהשמנת היתר "תוצר לוואי של העידן הטכנולוגי". לצד השינויים בתחום תעשיית המזון, להשמנת היתר יש גורם מובהק נוסף, התמעטות של מאמץ גופני ופעילות גופנית, בתחום מקומות העבודה אף מכנים זאת "תסמונת העובד הרתוק לכיסאו אל מול מסך המחשב". על האדם בעידן המודרני נכפים דפוסי אכילה יתרה ומיעוט פעילות גופנית, שני המרכיבים הללו גורמים לעלייה בלתי רצויה במשקל ואף השמנת יתר.[1] תופעה זאת מתחילה כבר בגיל הצעיר, ילדים מבלים שעות רבות מול המחשב כמעט ללא תנועה.

מסרים רבים מועברים לילדים דרך הטלוויזיה והאינטרנט ולא תמיד יש שליטה על תכנים ומסרים אלה

.

בניתוח מעמיק יותר הבחנו כי פתרונות של החינוך הפורמלי, שיעורי תזונה וספורט ועוד, אינם עונים על כל הצרכים יחד, אין פתרון "אולטימטיבי" אשר יכלול בתוכו: חוויה חיובית-מסריית-ערכית עבור הילדים, פיתוח מיומנויות של עבודת צוות, עידוד היצירתיות, שימת דגש על אורך חיים ספורטיבי אשר מעודד עשייה ועיסוק בספורט, תחושת שייכות לקבוצה ומקום להבליט את הייחודיות בכל אחד הפתרונות המוצעים הם ממוקדים בבעיה אחת, אין פתרונות אשר מתאימים דיים למספר בעיות, או אפילו מספר גילאים.

אנו, המבוגרים, אמנם מלאי ניסיון, אך הילדים שלנו נולדו לדור המסכים והם יכולים לספוג מגיל מאוד מאוד צעיר כמות מידע אשר לנו יכולה לקחת קצת יותר זמן ואף כסף כדי ללמוד.

הילדים של היום הם חכמים, כמו הטלפון החכם אליו הם נולדו, הם ממוקדים יותר, מלאי תעוזה, ויכולים לבצע כמה פעולות יחד בצורה קואורדינטיבית במיוחד. כמה פעמים דיברתם אחד עם השני במטבח בשקט בעוד ילדכם מתעסק בטאבלט בריכוז רב אך לפתע מצטרף לשיחתכם עם תשובה או הערה לגבי השיח ביניכם?

ילדינו של היום יכולים לספוג בעת ובעונה אחת מספר רב של גירויים, אין להם הפרעת קשב, יש להם יותר מדי יכולות קשב , הם מגיל צעיר מפתחים יכולות ספיגת מידע ממספר ערוצים בו זמנית, הם לומדים מהר, תוך כדי תנועה ולא תמיד זקוקים להפרדת תהליך למידה למספר חלקים של – לימוד, התנסות, ביצוע , שיפור וכיוצ"ב . הילדים של היום לומדים מתוצאות של אחרים, מביצועים של אחרים, והכל תוך כדי תנועה, בעצמם ( פיתוח יכולות אוטודידקטיות).

אם אתם רוצים ללמוד משהו, כדאי שתשאלו את הילדים שלכם איפה ניתן למצוא שיעורים והרצאות בנושא וללמוד בדרך המהירה ביותר.

ובכל זאת, איך מבלים את שעות הפנאי אתם?

הילדים כבר מול המסך, את זה אי אפשר לפספס וגם לצערי אי אפשר להחזיר אחורה, מה גם שהיכולות שהם מפתחים תוך כדי ישיבה רבה מול המסכים הם יכולות משמעותיים וטובים לעתיד שלנו ואנחנו לא רוצים לקחת את זה מהם, אך כן חשוב האיזון, עכשיו רק נותר לחשוב על איזה תוכן אנחנו רוצים לחשוף בפניהם בעת שהם מול המסך ואיך תוכן זה יכול להפחית באופן משמעותי את בעיית השמנת היתר הרווחת בעולמנו?

כאן אני מגיעה, מציעה עבורכם פתרון אולטימטיבי אשר כולל גם חוויה מסריית, ערכית עבור הילדים, פיתוח מיומנויות שונות, פיתוח עבודת צוות, איחוד, עידוד יצירתיות, שימת דגש על אורך חיים בריא, המעודד עשייה ועיסוק בספורט או בתנועה .תחושת שייכות לקבוצה, תוך הבעה אישית והבלטת ייחודיות של כל ילד וילד, , כל זאת על ידי הדרכה מקצועית, אנרגטית, המועברת על ידי, צברתי ניסיון עשיר בתחום, אני קשובה עבורכם ועבור ילדכם צורכיהם,אני יודעת שיש ביכולתי להבין ולייצר את החוויה "האולטימטיבית" עבורכם ביחד ולחוד.

מציעה לכם מגוון פעילויות מסך אקטיביות, ערכיות ומהנות. פתרונות יצירתיים לפעילויות דרך המסך המעודדות רספונסיביות, ותחליף למשחקי החוץ בעבר, יצירת חוויה אולטימטיבית משותפת עבור הורים וילדים יחד ולטווח גילאים רחב.

הפתרון שאני מציעה, הנו מגוון מוצרים אשר יתנו מענה ייחודי ומותאם אישית לצורך העולה, בין אם זה פתרון נקודתי או פתרון מתמשך; בבסיס כלל הפתרונות מושתתים הערכים שיתוף פעולה, תעוזה, תזוזה , תחושת שייכות , הפגנת כישורים ייחודים כל ילד ואדם, ההנעה ליצירתיות, יצירת אווירה חיובית וכל זאת על ידי שימוש באומנויות השונות: מוזיקה, ריקוד, קצב משחק ושירה ושיתוף הקהל בחלק בלתי נפרד מהמופע.

כנסו לערוץ היוטיוב שלי, הירשמו, והישארו מעודכנים בפעילויות החיות ובסדנאות תוכן פתוחות לכולם בערוץ בין התווים.

*פתרונות זמניים נוספים:

אני ממליצה על אפליקציית טיק טוק ( כמובן עם שימת דגש גדול על התכנים הנצפים) כפתרון זמני ומהיר, אמנם לא אולטימטיבי אך מהווה עבור הילדים אימון ולמידה של תהליך למידה, של כישורים למיניהם , צילום, עריכה וקבלת תוצאה יחסית מהירה לפעולתם, הצפייה שתוצאה גורמת לילדים לרצות לשפר את התוצאה, וכך מתחיל מעגל אקטיביות נפלא! הצטרפו לילדיכם בפעילויות האפליקציות השונות בהם רוקדים ומשתטים, אני בטוחה שתהנו וכך גם תוכלו לפקח על התכנים המוצעים. כמו כן, מזמינה אתכם לצפות בסרטונים ובאתגרים הנמצאים בפרופיל הטיק טוק שלי @tavyes , מזמינה אתכם לדואט עימי ולהעברת המסר.

אז בינתיים, עד שאחזור להופיע בפניכם ולפזר עליכם אבקת קסמים, אני מזמינה אתכם לכתוב לי, לשאול שאלות, להתייעץ.

בהצלחה,

תמיד פה בשבילכם

תו

[1] מגיפת חברת השפע: עודף-המשקל, סלע, בן-עמי


 

שקל, סלע, בן-עמי

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page